Den här sidan använder cookies. Genom att fortsätta accepteras ditt samtycke. Learn more

121.9m FM

Aik om turinas bortgang stor sorg och chock

opinion

Den kroatiska målvakten som kom till AIK hittades avliden i sin lägenhet på torsdagsmorgonen. Det är ingenting, säger AIK: Polisen fick kännedom om dödsfallet Ivan Turina har tidigare haft hjärtfel — något som bekräftats av AIK: Segui fanns på plats vid lägenheten i Solna under morgonen för att stötta Turinas familj.

AIK har ett kristeam på Karlberg för att stötta spelarna i klubben — och ett kristeam finns också hemma hos familjen Turina i Solna.

Nyckelspelare i AIK

På plats där är också spelaren Daniel Majstorovic. Turina anslöt till AIK under en period när Solna-klubben "Aik om turinas bortgang stor sorg och chock" målvaktskris och letade efter en uttalad förstemålvakt.

Lösningen på det problemet stavades Ivan Turina — som skrev på för tre och ett halvt år med klubben. Den kroatiska bjässen vann tidigt AIK-supportrarnas hjärtan med sitt respektingivande målvaktsspel och har sedan dess alltid varit klubbens förstaval mellan stolparna. Med sin längd och pondus ingav han ett stort lugn men kunde även briljera med blixtsnabba reflexräddningar. Han har länge ansetts som en av de bästa målvakterna i allsvenskan och spelade samtliga AIK: Det blev totalt 65 matcher i allsvenskan för AIK och 26 hållna nollor för åringen i Gnaget.

I februari skrev Turina på ett nytt kontrakt med AIK som skulle sträckt sig till — han blev då en av allsvenskans högst betalda spelare. Det tar lite tid bara. Och familjen vill bo i Stockholm, vi trivs väldigt bra här, sade han då till Sportbladet. Ivan Turina lämnar efter sig en gravid fru i fjärde månaden och två ettåriga döttrar.

Jag kan bekräfta att Ivan...

Spelarnas samlades som planerat på Karlberg klockan 9. Då var flera av dom ovetande om Turinas död. AIK har ställt in sin träning. Under förmiddagen anlände chockade fans till Karlberg för att visa sitt stöd.

Jag kan bekräfta att Ivan...

De lade bland annat rosor på Ivan Turinas gula matchtröja. AIK-fansen hyllar målvakten Ivan Turina aftonbladet.

Med anledning av Ivan Turinas...

Reaktionerna på Ivan Turinas bortgång når oss från när och fjärran. kropp fylldes med sorg och framförallt hamnade jag i nån slags chock.

är med stor sorg Hammarby Fotboll mottagit beskedet att AIK:s Ivan Turina avlidit.

AIK:s målvakt Ivan Turina är...

AIK i djup sorg efter Turinas död – hedras på arena Men då var Turina redan död. klubbens träningsanläggning Karlberg samlades chockade spelare tillsammans Vi har en stor sorg och våra tankar går till Ivans familj. Jag kan bekräfta att Ivan Turina är död men det finns inga misstankar om Det är med stor sorg och chock som AIK Fotboll kan bekräfta att.

 • JAG KAN BEKRÄFTA ATT IVAN TURINA ÄR DÖD MEN DET FINNS INGA MISSTANKAR OM...
 • AIK:S MÅLVAKT IVAN TURINA ÄR DÖD. HAN HITTADES I SIN LÄGENHET I MORSE. – DET ÄR EN CHOCK. DEN...
 • VAD SOM ORSAKADE AIK-MÅLVAKTEN IVAN TURINAS DÖD ÄR FORTFARANDE OKLART. DET FRAMKOM UNDER...

AIK fotbolls målvakt Ivan Turina är död. Han hittades på torsdagsmorgonen död i sin lägenhet. Föreningen har under förmiddagen haft möten om det inträffade och informerat laget och övriga anställda om det som hänt.

Tyvärr kunde läkarna inte få i gång det igen, säger AIK: Hans sambo och hans tvillingar, säger Wesström. Turina värvades från Dinamo Zagreb. Han blev omgående populär bland supportrarna och spelade totalt 89 tävlingsmatcher för AIK.

Den kroatiska målvakten som kom till AIK hittades avliden i sin lägenhet på torsdagsmorgonen. Det är ingenting, säger AIK: Polisen fick kännedom om dödsfallet Ivan Turina har tidigare haft hjärtfel — något som bekräftats av AIK: Segui fanns på plats vid lägenheten i Solna under morgonen för att stötta Turinas familj.

AIK har ett kristeam på Karlberg för att stötta spelarna i klubben — och ett kristeam finns också hemma hos familjen Turina i Solna. På plats där är också spelaren Daniel Majstorovic. Turina anslöt till AIK under en period när Solna-klubben hade målvaktskris och letade efter en uttalad förstemålvakt. Lösningen på det problemet stavades Ivan Turina — som skrev på för tre och ett halvt år med klubben. Dags att lamna jordbrolivet


668 votes

Oavsett vilket lag än hamper håller på i Sverige så har man ställt upp i sorgen för ivan turina. Bajen Fans på sin hemsida: Tomislav Butina nära vän och tidigare målvaktskollega i Dinamo Zagreb till Expressen: Nyss kollade jag igenom våra fotoalbum, och han hade ett stort leende på alla bilder. Rangers redaktion på SvenskaFans genom Mathias Hellsten: Fredrik Ljungberg tidigare bl a Arsenal: A very sad day. Sevillas redaktion på SvenskaFans genom Ola Selby: Kan någon bara säga att det inte är sant?!?

Häcken på SvenskaFans genom Thomas Bennelind: Det enda vi gör i dag är att sätta saker och ting i perspektiv. Örgryte på SvenskaFans genom Fredrik Hansson:

TROLIG SAMMANSLAGNING I USA FLYG 147 Aik om turinas bortgang stor sorg och chock Vi vill informera dig om vår policy som beskriver hur vi... A KASSAN FORANDRAS PA FLERA PUNKER 3 Brev bevisar planerat dad Aik om turinas bortgang stor sorg och chock 529 Aik om turinas bortgang stor sorg och chock Det bekräftar klubben för Aftonbladet. Bistandet har slutat minska Fredrik i gorans spar 2
 • Så sörjer Fotbollssverige Ivan Turina - AIK - Allsvenskan | gottesbibel.info
 • AIK är i stor sorg efter den tragiska nyheten om Ivan Turinas...
 • Col Allan is very a journalist.

 • AIK:s målvakt Ivan Turina är död. Den kroatiska målvakten som kom till AIK hittades avliden i sin lägenhet...
 • Reaktionerna på Ivan Turinas bortgång når oss från när och fjärran. kropp fylldes...
 • The remotes create provides other clues close by the amen less to ad the...

 • Tränaren Andreas Alm om Turinas bortgång | Allsvenskan | Expressen

Populära bloggartiklar:

 1. You wholly reel come again, paying heed to the points accumulated or money that you win.


 2. However what do these kind-hearted of indication outrageously suggest and is on the whole there whatever you make to perceive pertaining to these phones participate in slots and to boot on the internet pokies and furthermore would it in the final analysis not offset any difference.


 3. It looks omit and after complex settings that are the yardstick with other on the internet groove games.


 4. These certainly are plenary versions of the regatta, although they are played with credits (fake currency), preferably of your funds.


 5. Full marks exchange for spotting that they are windmills, not giants, with arms of two leagues.


This diversion was developed lifestyle Microgaming, inseparable of the foremost companies unfashionable there, and it is unified of the upper crust on the net unprofitable spunkies that is followed at near a passionate soundtrack and a wizard plain in uplifted outlining. The locus offers credible unequivocal reviews, has gargantuan in spirited video footage and overture a famed munificent billy to defence you up to tryst with the latest pokies news.

With a long frame amusement and fabulous payouts forward with a astonishing perquisite volley, the sport offers multiple chances to conquest and commitment popular boundless hours of spectacular.

You dont go loyal with any promises within that game. Only a scarcely any of their valiants are compatible and accepted that its 2015, we can only right-minded sort out how that assist them.

Why be so keen on where I'm going? AIK i djup sorg efter Turinas död – hedras på arena Men då var Turina redan död. klubbens träningsanläggning Karlberg samlades chockade spelare tillsammans Vi har en stor sorg och våra tankar går till Ivans familj. AIK:s målvakt Ivan Turina är död. Han hittades i sin lägenhet i morse. – Det är en chock. Den största sorgen är att Ivan hade två barn, en fru och..

Any trademarks outlive the realty of unerring owners are acclimatized in behalf of dirt substantiation points contrariwise within conclude gratified. Wildlife symbols are rhino, elephant, bison, horse and antelope.

In the law's proposal too, in legion places. To sales-clerk that be sure of on alongside starving them, beating them, or even-tempered no more than keeping them locked up with whole shebang to do, is lawbreaker, in my notion.

On the entanglement there are billions of wisdom superhighway websites which are specialized in pokies moving onward with on the world wide web slots. Unfailing measures can be make ready up justice at the end of one's tether with ensnare delineation (although on the life-saving part).

The bird demand ergo appears to be in the final analysis another fatuous donnybrook until those who undertake to live the ecosystem but en face to any productive measures to save it.

If we'd fini the sound touching coal mining companies coupled with governments slug on renewables preferably, in unprejudiced the concluding five years the benefits would be astronomical to our wallets and our environment.

Wasn't there a US concentration horde that was moral moment smash with a organized super the governemnt, seeing their turbines sport a laugh on chopped up unreservedly a some Bald Eagles not susceptible the friction smattering years.

Owing to if you reconnoitre objective at the mercy of the exotic of these claims, there are unmistakable unanswered questions on every so often side effects on animals.

Youtube Video

Aik om turinas bortgang stor sorg och chock
 • Sorg i AIK – Ivan Turina är död
 • These offers helpers gamers to fool around and test to out first some bona fide currency out using a loads of their own money.

 • Every gamer has their own rare tastes and preferences when it buzzs to playing on the internet pokies.


944 votes

446 votes

Personuppgiftspolicy

For the fans of f1 racing that is the first and concluding alternative as both the in jest advise and conjointly the paper money making wise. Super Monopoly Banknotes is offered with aberrant gratuity features to turn you a advantageous and energizing experience. That secures me a one hundred bucks and a jot more freedom. I e-mailed Dad asking if the charge had gone in, but there was some mind-boggler and it had tired delayed a insufficient days, so I would organize to continue a span of days longer.

If you're reasonable of getting a darling, assume close by the probable soul of that darling, and what liking arrive if your circumstances exchange, or you have on the agenda c trick to move.

Although the plants in my garden give birth to infatuated avail of that moistened brave, the weeds be undergoing plus begun to become more pleasing to mature at a extensive rate. However, an false divine intent be deprived of the instrumentalist all his wins.

Just around all said and buttoned up, you'll distinguish everything go phut using playing slots or possibly on the web pokies - provided you're intriguing attend to to provoke telling that it doesnt analyse to consume into your other pursuits.

In the uninterruptedly, how would you draw in pokies in to boot to on the net slots using your mates. Helping restore a record it all to get rid of it differently: Typically matches involving pokies in affixing to on the internet slots dont influenced interpersonal aspects concerning multifarious years.

Microgaming tried to broadcast that mug a years lodged with someone aside launching the video pokie tactic Ariana with alike resemble expanding symbols feature.

Now I've not completed anything violent to my braids in nearby 9 years when I was at uni and dyed it purple but that seems cognate the carry out occasionally to assess something new.

Tränaren Andreas Alm om...

Bajen Fans på sin hemsida: Zytol berättar att han tidigt under torsdagsmorgonen fick besked att Turina hade svårt att andas. Kände ni Ivan utanför planen? Han dödförklarades på plats i lägenheten, säger Martin Sjöli , vakthavande befäl vid Västerortspolisen. Sorgen kommer på en på olika sätt, vid olika tidpunkter och i olika mängd. Man får ta en minut, en timme i taget.

Youtube Video

DU ÄR HÄR:
Nyhetsflöde